Spirulina

Štúdie,  ktoré skúmajú  priaznivý  vplyv  spiruliny pri jednotlivých zdravotných problémoch, prebehlo vo svete celý rad. Tu sú výsledky niektorých z nich.


Spirulina a alergia

Vďaka vplyvu na zníženie produkcie histamínu je spirulina nádejnou potravinou pre alergikov. Už v roku 1962 bola napríklad v japonskom odbornom časopise Pediatric Clinics publikovaná štúdia dokazujúca, že zelené riasy v jedálničku detí prispievajú k zmierneniu alergickej reakcie na mlieko. V USA je spirulina využívaná aj ku zmierneniu sezónnych peľových alergií.


Spirulina a cukrovka

Priaznivý vplyv spiruliny bol zaznamenaný predovšetkým u diabetikov 2. typu. Jednoducho vstrebateľné cukry pomáhajú udržiavať stálu hladinu krvnej glukózy. Vďaka schopnosti znižovať chuť k jedlu naviac u týchto osôb prispieva k obmedzeniu prejedania, a teda aj spotreby inzulínu. Spirulina pomáha i pri redukcii váhy, čo má na zdravotní stav diabetikov rovnako veľmi priaznivý vplyv.

V Japonsku napríklad prebehli klinické testy, v ktorých diabetickí pacienti užívali denne vysoké dávky spiruliny. Behom niekoľkých týždňov bol u nich zaznamenaný pokles hladiny krvnej glukózy a tiež výrazný úbytok váhy. Spolu s tím sa zlepšil celkový zdravotní stav a vitalita.

Indickí vedci zase podávali v rámci výskumu z roku 2001 skupine 25 diabetikov 2. typu počas dvoch mesiacov 2g spiruliny denne. U väčšiny zaznamenali významný pokles hladiny krvného cukru aj cholesterolu.


Spirulina a anémia

Experimenty preukázali, že spirulina je behom tridsiatich dní užívania schopná významne podporiť nárast počtu červených krviniek, a teda aj schopnosť krvi prenášať kyslík. Dôvodom je fakt, že obsahuje hojnosť všetkých živín, ktoré sú pre krvotvorbu dôležité: teda železa, chlorofylu, bielkovín, vitamínov E, B12 a kyseliny listovej.


Spirulina a imunita

Rad štúdií na zvieratách preukázala, že spirulina pôsobí ako imunomodulátor, teda látka zvyšujúca imunitu – potlačením produkcie histamínu napríklad dokázala u krýs zmierniť prejavy alergií, u mačiek stimulovala schopnosť makrofágov ničiť nepriateľské baktérie a u kurčiat zase zvýšila schopnosť imunitných buniek bojovať proti karcinogénom. Sľubných výsledkov bolo dosiahnuté aj u ľudských dobrovoľníkov; napríklad už zmienená štúdia odborníkov z UC Davis School of Medicine, publikovaná v roku 2000 v časopise Journal of Medicinal Foods, preukázala, že 72 hodín po podaní 480mg spiruliny vzrastá aktivita všetkých buniek, ktoré spolu ako jeden tým pracujú na obrane tela pred vírmi, baktériami, karcinogénmi a ďalšími cudzorodými látkami: teda makrofágmi, monocytmi a leukocytmi, vrátane B-buniek a T-buniek. Spirulina zároveň pomáha zlepšiť stav prakticky všetkých orgánov, ktoré sa na imunite podieľajú: pečene, kostnej drene, mandlí, lymfatických uzlín a sleziny.


Spirulina a pečeň

Pečeň potrebuje pre obnovu svojich buniek dostatok kvalitných, ľahko vstrebateľných bielkovín a koncentrovaných vitamínov. Dôležitosť týchto živín naviac stúpa, pokiaľ je orgán preťažený, či už infekciou či vysokou koncentráciou toxínov v tele. Výskumy naznačujú, že práve užívanie spiruliny môže byť pre pečeň veľmi prínosné. V jednej japonskej štúdii bola tato riasa napríklad podávaná dobrovoľníkom, ktorých pečeň bola poničená chronickou žltačkou či alkoholizmom (všetci zúčastnení brali aj bežné lieky). Po dvoch až šiestych týždňoch užívania bolo u väčšiny z nich zaznamenané výrazné zlepšenie stavu. Spirulina naviac vďaka detoxikačnému pôsobeniu podporuje vylučovanie toxínov, vrátane ťažkých kovov, ako sú olovo, kadmium či ortuť, a tím prináša pečeni výraznú úľavu.


Spirulina a obezita

Spirulina patrí medzi najúčinnejšie prírodné prostriedky na podporu chudnutia. Významnú úlohu v tom hrá fakt, že je koncentrovaným zdrojom aminokyselín a sacharidov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvného riečišťa. Náš mozog, konkrétne jeho časť menom hypotalamus, totiž vysiela signály hladu práve v okamihu, kedy je žalúdok úplne prázdny – je proste presvedčený, že je telo nasýtené.

Druhý mechanizmus, ktorým spirulina pomáha chudnúť, nebol doposiaľ úplne uspokojivo objasnený. Americký lekár Richard Passwater je presvedčený, že niektoré aminokyseliny obsiahnuté v spiruline, zvlášť potom fenylalanín a tyrosín, priamo ovplyvňujú v mozgu hladinu tzv. neurotransmiterov, teda látok, ktoré umožňujú prenos nervových impulzov. Vďaka tomu môže táto riasa ovplyvňovať chemické procesy v mozgu a s nimi i napríklad náladu, vôľu a chuť k jedlu.

Úlohu samozrejme hrá aj fakt, že spirulina obsahuje vyváženú kombináciu väčšiny živín, ktoré organizmus potrebuje ku svojmu fungovaniu. Nedostatok niektorých nutrientov totiž často spôsobuje „vlčí hlad“ a tím podporuje vznik obezity. Naviac, pokiaľ telo pri diéte netrpí nedostatkom živín, nemá tendenciu nabiehať na „úsporný režim“ (teda spomaľovať metabolizmus), čo znižuje pravdepodobnosť jo-jo efektu čiže rýchleho priberania na váhe po ukončení redukčnej kúry.

Vďaka súhre týchto faktorov spirulina významne ovplyvňuje chuť k jedlu, zvlášť potom na sladké, čo je pri chudnutí obzvlášť dôležité, a skúsenosti dietológov aj ich pacientov to potvrdzujú. Výskum z roku 1986 napríklad zistil výrazný úbytok váhy u obéznych pacientov po štyroch týždňoch konzumácie tejto riasy. I keď samozrejme platí, že samotné užívanie akéhokoľvek prípravku nestačí. Pre úspešnú redukciu hmotnosti je vždy potrebné v prvom rade upraviť rovnováhu medzi energetickým príjmom a výdajom.


Spirulina a rakovina

Celý rad výskumov z rôznych kútov sveta dokazuje, že spirulina môže hrať podstatnú úlohu v prevencii a liečbe nádorových ochorení. Tu sú výsledky niektorých z nich:

V štúdii z roku 2002 bola napríklad spirulina podávaná mužom medzi 40 a 65 rokmi. Po štyroch týždňoch bol u polovice zaznamenaný výrazný nárast počtu imunitných buniek, ktoré sú zodpovedné za obranu proti zhubným nádorom. Dva roky predtým zistila kontrolná štúdia publikovaná v časopise Journal of Medicina Food, že 72 hodín po podaní roztoku obsahujúceho spirulinu vzrástla hladina týchto imunitných buniek až trinásťkrát!

Výskumy indických vedcov zase preukázali, že zvieratá kŕmené s prídavkom spiruliny lepšie bojujú s rakovinou. Dávka 500mg na kilogram váhy znížila u škrečkov trpiacích nádormi ústnej dutiny úmrtnosť na polovicu v porovnaní s kontrolovanou skupinou. Štúdia zameraná na rakovinu kože zase zistila, že polovičná dávka, teda 250mg/kg, znížila úmrtnosť na štvrtinu.

Tiež leukoplakia, stav, z ktorého sa často vyvíja rakovina ústnej dutiny, reaguje na užívanie spiruliny veľmi dobre. Indickí vedci zistili, že tieto bledé škvrny, ktoré sa často vyskytujú u fajčiarov a osôb žujúcich tabak, môžu byť kompletne potlačené či zmiernené užívaním 1g spiruliny denne. Viac než polovica sledovaných mužov bola naviac úplne bez príznakov leukoplakie aj rok po skončení užívania spiruliny.

Výskumy čínskych vedcov z rokov 1988 – 1991 zase preukázali protirakovinové pôsobenie polysacharidov nachádzajúcich sa v spiruline. Tie totiž podporujú naozaj DNA buniek poničených napr. radiáciou a zároveň potláčajú rozmnožovanie buniek niektorých typov.  

Spirulina rovnako pomáha zlepšiť funkciu imunitného systému po chemoterapii a rádioterapii a celkovo zlepšiť toleranciu liečby. Štúdia publikovaná v Medication and New Drugs už v roku 1966 napríklad zistila, že 2 až 3g spiruliny denne znižujú u pacientov po rádioterapii úbytok bielych krviniek. Skúmaní dobrovoľníci naviac udávali aj zmiernenie nevoľností a únavy, ktoré liečbu rakoviny sprevádzajú.


Spirulina a senilita

Úbytok mentálnej kapacity, ktorý často postihuje osoby vo vyššom veku, je podľa amerického lekára Abrama Hoffera veľmi často spôsobený nedostatočným príjmom a vstrebávaním živín. Tu môže spirulina významne pomôcť. Obsahuje totiž aminokyseliny, ktoré stimulujú produkciu mozgových katecholaminov, a inositol dôležitý pre výživu nervových buniek. Vďaka tomu môže u seniorov prispieť ku zbystrení a do istej miery i obnoveniu niektorých mozgových funkcií. U Alzheimerovej choroby zase hrá významnú úlohu otrava organizmu hliníkom. Detoxikačné pôsobenie spiruliny tak môže byť účinnou súčasťou prevencie.

Spirulina tiež vďaka svojmu antioxidačnému pôsobeniu chráni mozgové štruktúry pred poničením. V roku 2002 bola v časopise Journal of Neuroscience publikovaná štúdia v ktorej vedci podávali skupine starých potkanov dva týždne stravu obohatenú o spirulinu. Po tomto čase boli ich mozgy v stave zrovnateľnom s mladými jedincami (teda minimálne poničené voľnými radikálmi), a naviac sa u nich výrazne zlepšili niektoré mozgové funkcie, hlavne v oblasti motorického učenia.


Spirulina a pankreas

Pankreatitída alebo zápal slinivky brušnej sa prejavuje opuchmi a bolesťami brucha, kolísaním hladiny krvného cukru, neznášanlivosťou niektorých jedál a zhoršeným vstrebávaním živín. Väčšinou je spôsobený dietnými chybami, zvlášť nadmernou konzumáciou sladkých a kyslých jedál či alkoholu. Vyvážený obsah živín, vplyv na rovnovážnu sekréciu tráviacich enzýmov a protizápalové pôsobenie spiruliny je príčinou, prečo tato riasa môže aj tu priniesť výraznú úľavu.


Spirulina a srdce

Prínosom ku zníženiu hladiny cholesterolu, rovnako ako ďalších faktorov, ktorý zvyšujú pravdepodobnosť ochorení srdca a ciev, potvrdila rada štúdií. Za všetky uveďme jednu z tých novších: Mexickí vedci skúmali v roku 2007 skupinu 36 mužov a žien rôzneho veku, ktorí počas šiestich týždňov užívali 4,5g spiruliny denne. U väčšiny došlo k výraznému poklesu krvného tlaku i hladiny LDL cholesterolu, triglyceridov a glukózy v krvi.


Spirulina a vírusové ochorenia

Laboratórne štúdie preukázali, že spirulina je schopná potlačiť množenie celej rady vírusov, ako sú cytomegalovírus, herpes simplex vírus a vírusy spôsobujúce chrípku. V apríli 1996 dokonca publikovali americkí vedci z Laboratory of Viral Pathogenesis, Dana-Farber Cancer Institute a Harvard Medical School štúdiu naznačujúcu, že spirulina môže hrať pozitívnu úlohu aj pri liečbe HIV pozitívnych pacientov. Zistili totiž, že extrakt spiruliny dokáže výrazne spomaliť replikáciu (tj. rozmnožovanie) vírusu HIV-1, ktorý AIDS spôsobuje, a naviac úplne bez vedľajších príznakov.


Spirulina a vredy dvanáctorníka

Test publikovaný v Japan Medical News v roku 1965 naznačil, že užívanie spiruliny môže výrazne zlepšiť stav pacientov s dvanáctorníkovými vredmi. Deväť dobrovoľníkov s touto diagnózou dostávalo denne 2g spiruliny. U siedmich z nich bol potom zaznamenaný ústup choroby a tiež ostávajúci dvaja udávali výrazné zmiernenie príznakov.


Spirulina a zrak

Na Kazuo Yamazaki očnej klinike v Tokiu zistili, že 90% zo 480 pacientov trpiacich vekom podmieneným šedým zákalom dosiahlo výrazného zlepšeniu stavu po užívaní kombinácie bežných liekov a spiruliny. Dôvodom je pravdepodobne vysoká koncentrácia pigmentov luteínu a zeaxantínu, ktoré vďaka antioxidačnému potenciálu chráni očnú šošovku pred pôsobením voľných radikálov. Tieto karoténoidy hrajú dôležitú úlohu aj v prevencii okulárnej degenerácie, čo je poškodenie sietnice, ktoré často končí i slepotou.

 

* Citované z knihy Zelené potraviny

Dallen Maria, Zelené potraviny, když jídlo je naším lékem, Praha 5, Ratio Bona, spol. s r.o., 2010, 113 s., ISBN 978-80-254-4590-7